ترموسوئیچ

نوشته شده در

ترموسوئیچ ThermoSwitch دستگاهی است که بر اساس مقدار دمایی که از محیطی یا سطحی دریافت میکند ، دستگاهی را خاموش و روشن میکند. به عنوان مثال ترموسوئیچ با روشن کردن یک فن مانند رادیاتور ماشین ، موجب کم شدن دمای موتور شده تا از بیش از حد داغ شدن آن و  صدمه احتمالی به آن جلوگیری کند.
این ابزار میتواند دارای حداکثر 4 ترمینال باشد . این دستگاه  توسط یک دیسک بی متال محدب و یا معقر فعال شده و این دیسک بر اساس دما و حرارتی که دریافت کنند حالتشان تغییر میکند.

ترموسوئیچ چیست

این دیسک کانتکت هایی که درون آن ها وجو دارد را باز و بسته میکند و در کل به دو گروه نرمالی اوپن و نرمالی کلوز تقسیم میشوند که آن ها را به ترتیب به اسم (N/O) و یا (N/C) نیز میشناسند.

تفاوت این دو نوع در قطع و یا وصل بودن مدار الکتریکی ، قبل و بعد از رسیدن دما به درجه مشخص شده  است. در نرمالی اوپن ها مدار تا وقتی که دما به حد مورد نظر نرسد باز میماند و در صورت رسیدن دما به میزان مشخص شده مدار الکتریکی بسته میشود .

اما در نرمالی کلوز ها که معمولا برای خنک کردن موتور مورد استفاده قرار میگیرند ، کاملا برعکس است .وقتی حرارت و دمای دریافتی به درجه مورد نظر برسد دیسک بی متال کاملا تغییر حالت داده و باتوجه به نوع سوئیچ مدار را قطع و وصل میکند.

خراب شدن ترموسوئیچ

خراب شدن ترموسوئیچ : دلایلی بسیاری برای خراب شدن یک ترموسوییچ وجود دارد که یکی از آن ها اکسیده شدن و زنگ زدن آن است . از دست رفتن قابلیت ارتجاعی در واشر کانکتور ، خرابی ترمیستور ، انسداد و گرفتگی دیسک بی متال و … نیز جز دلایل خرابی این دستگاه است.

این محصول در عین سادگی نقش و جایگاه بسیار مهمی در سیستم به عهده دارد . مثلا در صورت گیر کردن دیسک بی متال سوئیچ کردن یک عمل غیر ممکن است و این عمل میتواند آسیب جدی به موتور بزند. یا مثلا اگر شما از ترموسوئیچ برای خنک نگه داشتن سیستم استفاده کنید در صورت خرابی ترموسوییچ سیستم خنک نمیشود و داغ شدن بیش از حد آن تا جایی ادامه میابد که سیستم و قطعات آن به طور کامل از کار بیوفتند.

ترموسوئیچ چیست

کاربرد ها و انواع آن :

ترموسوئیچ ها در ابزار ها و دستگاه های مختلف از جمله یخچال ها ، کوره ها ، قطعات مختلف ماشین ، الکترو موتور ، صنایع ماشین سازی و … کاربرد دارند و بنا به شرایط محیط از مدل های مختلف آن استفاده میکنند. مدل قابلمه ای ، سیمی ، غلاف رزوه دار از مدل های ترموسوئیچ است.

خرید ترموسوئیچ

جهت اطلاع از قیمت و سفارش خرید انواع ترموسویچ،،‌ المنت های صنعتی،‌المنت میله ای،‌ المنت تسمه ای،‌المنت سرامیکی و سایر تجهیزات گرمایشی می توانید با ترموهیتر کیان تولید کننده و عرضه کننده این محصولات تماس حاصل فرمایید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.