ترموول چیست ؟

نوشته شده در

یکی از مهمترین ابزار های اندازه گیری دما ترموول یا همان غلاف اکسترا (extra) می باشد . همانطور که میدانید اندازه گیری و مانیتورینگ دما جز مهمترین بخش های صنایع است .با توجه به اینکه  اندازه گیری دما در درجه های بالا به مراتب سخت تر میشود پس برای اندازه گیری آن نیاز به ابزار های قوی می باشد به همین علت این موضوع در صنایعی که در دمای بالا فعالیت میکنند عاملی حیاتی است . همچنین در دماهای بالا  بروز خطا پر هزینه تر است و خسارت ناشی از دقت پایین و عملکرد ضعیف تاثیر مستقیم روی کل سیستم می گذارد.

ترمول یا غلاف اکسترا چیست ؟

ترموول ابزاری است که به عنوان محافظ بر روی سنسور های دما نصب میشود . این سنسور میتواند ترموکوپل یا انواع RTD باشد.. طبیعتا هرچه این سنسور حرارتی با جریان و موای که نیاز به اندازه گیری دارند در ارتباط باشد عملکرد بهتر و دقیقتری خواهد داشت. اما در برخی شرایط خاص مانند ( دماهای بالا، تغییر سریع و مداوم دما  و… ) این سنسور نیاز به ترموول دارد که به عنوان سپر از اآن محافظت کرده تا به صور صحیح و بدون خطا فعالیت کند.

اتصال ترموول

غلاف اکسترا را به صورت کلی به سه شیوه میتوان به سنسور های حرارتی متصل کرد. در مواقعی که فشار محیط پایین باشد میتوان به صورت رزوه ای آن را نصب کرد. شیوه ی رزوه ای به صورت ک پیچ بر روی سنسور وصل می شود این حالت به صورت روپیچ و توپیچ می تواند تولید و عرضه شود.

اگر محیط دارای فشار بالایی بود میتوان از روش فلنچی استفاده کرد . نوع فلنچی در برابر خورندگی مقاومت بالایی دارد .

حالت بعدی حالتی است که فشار محیط بسیار بالا باشد که به این حالت اتصال حالت جوشی گفته میشود.در این روش ترموول بر روی دیواره جوش میخورد.

یکی از ویژگی های غلاف اکسترا ثابت ماندن آن در جای مد نظر است.در صورتی که سنسور ها آسیب ببینند تنها قسمت داخلی آن ها تعویض میشود و نیازی به نصب دوباره آنها نیست.

ترموول چیست

جنس و انواع ترموول :

  • کونیک (فشار)
  • سیلیکون کارباید (خورندگی)
  • استیل ۳۱۶۱ تیتانیوم (ضد اسید)
  • سیمان ۴۸۴۱ (سایش و خورندگی

تفاوت ترموول با غلاف ؟

تفاوت میان آنها مربوط به میزان محافظت آنهاست . ترموول میزان محافظت بسیار بالایی نسبت به غلاف دارد . در حقیقت ترموول از غلاف نیز محافظت میکند. علاوه بر این غلاف های ترموکوپل یا سنسور های RTD در بسیاری دچار خرابی میشوند به طور مثال اگر دمای محیط به سرعت تغییر کند باعث خرابی غلاف میشود .غلاف در برابر شوک گرمایی محافظ خوبی نیس و در شرایط این چنینی خوب عمل نمیکند.

در واقع ترموول به عنوان لایه دوم در حفاظت از سنسور حرارتی شما عمل میکند و لایه ای است که از غلاف نیز در شرایط نامساعد محافظت میکند.

گروه صنعتی ترموهیتر کیان با ۱۵ سال سابقه تولید محصولاتی مانند المنت سرامیکی ، المنت میله ای ، المنت تسمه ای و … مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. این موسسه افتخار همکاری با شهرک های صنعتی کاوه،چهاردانگه،یزد،اصفهان،رشت و مشهد را دارد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.